wtorek, 18 marca 2014

Dlaczego Dzień Św. Patryka obchodzimy na zielono?


Na świeżo, po wczorajszym Dniu Świętego Patryka postanowiłem dowiedzieć się, dlaczego obchodząc to święto ubieramy się na zielono, pijemy zielone piwo, oglądamy zielone reklamy etc. Obecnie jest to oczywiście zabieg komercyjny, w którym wykorzystano postać świętego Kościoła Katolickiego, tak jak do Walentynek wykorzystuje się postać świętego Walentego. Jednak skąd ten zielony kolor? Aby do tego dojść chciałbym wcześniej przytoczyć pewne zdarzenie jeszcze innego świętego...

Pewnego razu św. Augustyn, przechadzając się brzegiem morza, zauważył chłopca, który przelewał muszelką wodę z morza do dołka na plaży. Augustyn patrząc na to, stwierdził, że nie jest możliwe, aby woda z morza została przelana do wykopanego przez niego dołka. Wówczas chłopiec rzekł do świętego: „prędzej ja przeleję tę wodę z morza do dołka, niż ty zrozumiesz tajemnicę Trójcy Świętej”.

Rzeczywiście, ludzki rozum nie pojmie tego, jak trzy Osoby mogą być Jednym. Święty Patryk wpadł na genialny sposób by nauczając o Bogu, a tym samym o Trójcy Świętej wpłynąć na ludzką wyobraźnie za pomocą... listka koniczyny. Jeden listek a składający się jak by z trzech - oto jak można choć trochę pojąć Boga Jedynego w Osobach Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Amen. Na zielono, jak koniczyna :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz